Inducted 1920 - 1929
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
1 |
Clark Hetherington |
1926 |
2 |
Robert Tait McKenzie |
1926 |
3 |
William Burdick |
1926 |
4 |
Thomas A. Storey |
1926 |
5 |
Jay B. Nash |
1926 |
6 |
Carl Schrader |
1926 |
7 |
James H. McCurdy |
1926 |
8 |
Jessie Bancroft |
1926 |
9 |
Wilbur P. Bowen |
1926 |
10 |
Dudley Reed |
1926 |
11 |
Howard Braucher |
1927 |
12 |
William Albin Stecher |
1927 |
13 |
William Albin Stecher |
1927 |
14 |
Edward H. Arnold |
1927 |
15 |
George Meylan |
1927 |
16 |
Jesse F. Williams |
1928 |
17 |
William R. LaPorte |
1928 |
18 |
C. W. Savage |
1928 |
19 |
John Bovard |
1928 |
20 |
Paul C. Phillips |
1928 |
21 |
Arthur S. Lamb |
1928 |
22 |
Frederick Rand Rogers |
1928 |
23 |
John Brown, Jr. |
1928 |
24 |
J. Anna Norris |
1928 |
25 |
E. C. Schneider |
1928 |
Inducted 1930 - 1939
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
26 |
Elmer D. Mitchell |
1930 |
27 |
Charles H. McCloy |
1930 |
28 |
Elizabeth Burchenal |
1930 |
29 |
Arthur H. Steinhaus |
1930 |
30 |
Mabel Lee |
1932 |
31 |
Emil Rath |
1932 |
32 |
Frederick W. Cozens |
1932 |
33 |
N. P. Neilson |
1932 |
34 |
Frank S. Lloyd |
1932 |
35 |
Anges Wyman |
1935 |
36 |
Eugene C. Howe |
1935 |
37 |
Delbert Oberteuffer |
1937 |
38 |
Harry A. Scott |
1937 |
39 |
Williams S. Anderson |
1938 |
40 |
Rosalind Cassidy |
1938 |
41 |
David K. Brace |
1939 |
42 |
Blanche Trilling |
1939 |
43 |
Edna Bailey |
1939 |
44 |
Claire E. Turner |
1939 |
45 |
Thomas D. Wood |
1939 |
46 |
Arthur S. Lamb |
1939 |
Int’l |
Carlos Alvarez |
1939 |
Int’l |
H.C. Buck |
1939 |
Inducted 1940 - 1949
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
46 |
Clifford L. Brownell |
1941 |
47 |
Ann Schley Duggan |
1944 |
48 |
Margaret N. H'Doubler |
1944 |
49 |
George Hjelte |
1944 |
50 |
William L. Hughes |
1944 |
51 |
Peter V. Karpovich |
1944 |
52 |
Helen McKinstry |
1944 |
53 |
Gertrude E. Moulton |
1944 |
54 |
Dorothy B. Nyswander |
1944 |
55 |
Joseph Raycroft |
1944 |
56 |
Seward C. Staley |
1944 |
57 |
James S. Summers |
1944 |
58 |
William Skarstrom |
1944 |
Int’l |
Percy M. Dawson |
1944 |
59 |
Ben W. Miller |
1945 |
60 |
Margaret Bell |
1946 |
61 |
Vaughn S. Blanchard |
1946 |
62 |
Laurentine B. Collins |
1946 |
63 |
Martha Hill |
1946 |
64 |
Leonard Larson |
1946 |
65 |
Frederick N. Luehring |
1946 |
66 |
F. W. Maroney |
1946 |
67 |
Eleanor Metheny |
1946 |
68 |
Josephine L. Rathbone |
1946 |
69 |
Mabel E. Rugen |
1946 |
70 |
Frank Stafford |
1946 |
71 |
Amos Alonzo Stagg |
1946 |
72 |
Dorothy S. Ainsworth |
1948 |
73 |
Ruth Evans |
1949 |
74 |
Carl Nordly |
1949 |
75 |
Helen Manley |
1949 |
76 |
Charles C. Wilson |
1949 |
77 |
Anna S. Espenschade |
1949 |
Inducted 1950 - 1959
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
78 |
Jackson Roger Sharman |
1950 |
79 |
Dorothy LaSalle |
1950 |
80 |
Mayhew Derryberry |
1950 |
81 |
Charles Cowell |
1950 |
82 |
Arthur Esslinger |
1950 |
83 |
Elizabeth Halsey |
1950 |
84 |
M. Gladys Scott |
1950 |
85 |
Lloyd Jones |
1950 |
86 |
Elizabeth Kelley |
1950 |
87 |
Pauline Hodgson |
1950 |
88 |
Ruth Glassow |
1950 |
89 |
Martha Deane |
1950 |
90 |
Hilda Clute Kozman |
1950 |
91 |
Ruth Abernathy |
1950 |
92 |
Elwood Craig Davis |
1951 |
93 |
George Affleck |
1951 |
94 |
Franklin M. Henry |
1951 |
95 |
Karl W. Bookwalter |
1951 |
96 |
H. Harrison Clarke |
1951 |
97 |
William F. Meredith |
1951 |
98 |
Bernice Moss |
1951 |
Int’l |
A.D. Munrow |
1951 |
99 |
Louise S. Cobb |
1952 |
100 |
Fred V. Hein |
1952 |
101 |
Mary P. O'Donnell |
1952 |
102 |
Doris W. Plewes |
1952 |
Int’l |
Hector Goxatto |
1952 |
103 |
Oliver E. Byrd |
1953 |
104 |
C. O. Jackson |
1953 |
105 |
Joy W. Kistler |
1953 |
106 |
Claire V. Langton |
1953 |
107 |
Thomas E. McDonough |
1953 |
108 |
George Stafford |
1953 |
Int’l |
Joao Barbosa Leite |
1953 |
109 |
Carolyn Bookwalter |
1954 |
110 |
Charles Brightbill |
1955 |
111 |
Ellis H. Champlin |
1955 |
112 |
Esther French |
1955 |
113 |
Howard Hoyman |
1955 |
114 |
H. Fred Kilander |
1955 |
115 |
Lawrence E. Morehouse |
1955 |
116 |
August H. Pritzlaff |
1955 |
117 |
Julian W. Smith |
1955 |
118 |
Helen Starr |
1955 |
Int’l |
Liselott Diem |
1926 |
Int’l |
Enrique Romero Brest |
1955 |
Int’l |
Aguete Betram |
1955 |
119 |
Thomas K. Cureton |
1956 |
120 |
Arthur Simpson Daniels |
1956 |
121 |
Ray O. Duncan |
1956 |
122 |
Charles Forsythe |
1956 |
123 |
Helen W. Hazelton |
1956 |
124 |
Paul Landis |
1956 |
125 |
Carl A. Troester, Jr. |
1956 |
Int’l |
Karl Altrock |
1956 |
Int’l |
Inezil Marinho |
1956 |
Int’l |
Josef Thulin |
1956 |
Int’l |
Guiseppe LaCava |
1956 |
126 |
Laura J. Huelster |
1957 |
127 |
Willard W. Patty |
1957 |
128 |
John H. Shaw |
1957 |
129 |
W. K. Streit |
1957 |
130 |
C. L. Anderson |
1958 |
131 |
Delia Hussey |
1958 |
132 |
Leslie W. Irwin |
1958 |
133 |
Grover Mueller |
1958 |
134 |
Pattric Ruth O'Keefe |
1958 |
135 |
Marjorie Phillips |
1958 |
136 |
Robert O. Yoho |
1958 |
Int’l |
Yoshio Imamuro |
1958 |
Int’l |
Yoshio Imamuro |
1958 |
Int’l |
G.A. McPartlin |
1958 |
Int’l |
Miro Mikovilavic |
1958 |
Int’l |
Miro Mikovilavic |
1958 |
Int’l |
C. Muriel Webster |
1958 |
137 |
Dudley Ashton |
1959 |
138 |
Harold T. Friermood |
1959 |
139 |
Harold K. Jack |
1959 |
140 |
Minnie Lynn |
1959 |
141 |
Ruth L. Murray |
1959 |
142 |
Lawrence Rarick |
1959 |
Int’l |
Enrique Davila |
1959 |
Int’l |
Kathleen Gordon |
1959 |
Int’l |
Dudley R. Wilis |
1959 |
Int’l |
Cesar G. Zaldivar |
1959 |
Inducted 1960 - 1969
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
143 |
Gertrude M. Baker |
1960 |
144 |
Marion R. Broer |
1960 |
145 |
Margaret G. Fox |
1960 |
146 |
Alma Hawkins |
1960 |
147 |
Aileene S. Lockhart |
1960 |
148 |
Henry J. Montoye |
1960 |
149 |
Raymond A. Weiss |
1960 |
Int’l |
Shri P.M. Joseph |
1960 |
150 |
Alfred W. Hubbard |
1961 |
151 |
Edward B. Johns |
1961 |
152 |
King J. McCristal |
1961 |
153 |
Simon A. McNeely |
1961 |
154 |
Elsa Schneider |
1961 |
155 |
Deobold B. Van Dalen |
1961 |
Int’l |
Marie T. Eyguem |
1961 |
Int’l |
Michio Ikai |
1961 |
Int’l |
Alexander McDonald |
1961 |
Int’l |
Antonio L. d'Oliveira |
1961 |
156 |
Anita Aldrich |
1962 |
157 |
Catherine L. Allen |
1962 |
158 |
A. Gwendolyn Drew |
1962 |
159 |
Morey L. Fields |
1962 |
160 |
Paul Hunsicker |
1962 |
161 |
Lloyd L. Messersmith |
1962 |
162 |
Karl C.H. Oermann |
1962 |
Int’l |
Erling Asumussen |
1962 |
Int’l |
Fritz Duras |
1952 |
163 |
Wesley R. Cushman |
1963 |
164 |
Warren R. Johnson |
1963 |
165 |
Benjamin H. Massey |
1963 |
166 |
Dorothy R. Mohr |
1963 |
167 |
John E. Nixon |
1963 |
168 |
Lucille H. Verhulst |
1963 |
169 |
Ruth M. Wilson |
1963 |
Int’l |
George G. Tan |
1963 |
170 |
John D. Lawther |
1964 |
171 |
Jane A. Mott |
1964 |
172 |
Elena M. Sliepcevich |
1964 |
173 |
John M. Cooper |
1965 |
174 |
Leona Holbrook |
1965 |
175 |
Frank D. Sills |
1965 |
176 |
Wallace A. Wesley |
1965 |
177 |
Marguerite A. Clifton |
1966 |
178 |
Willliam Creswell, Jr. |
1966 |
179 |
James H. Humphrey |
1966 |
180 |
Ann E. Jewett |
1966 |
181 |
Sara Louise Smith |
1966 |
182 |
Celeste Ulrich |
1966 |
183 |
Carl E. Willgoose |
1966 |
184 |
Earle F. Ziegler |
1966 |
185 |
Louis E. Alley |
1966 |
186 |
Ruth V. Byler |
1967 |
187 |
Rueben B. Frost |
1967 |
188 |
Gene A. Logan |
1967 |
189 |
Lynn W. McCraw |
1967 |
190 |
Donna Mae Miller |
1967 |
191 |
Wayne D. Van Huss |
1967 |
192 |
Marjorie U. Wilson |
1967 |
193 |
Bruno Balke |
1968 |
194 |
Bruce L. Bennett |
1968 |
195 |
David D. Geddes |
1968 |
196 |
M. Dorothy Massey |
1968 |
197 |
Elizabeth Moore |
1968 |
198 |
Arthur T. Slater-Hammel |
1968 |
199 |
Naomi Allenbaugh |
1969 |
200 |
Carl S. Blyth |
1969 |
201 |
Roger K. Burke |
1969 |
202 |
Marvin H. Eyler |
1969 |
203 |
Elizabeth R. Hayes |
1969 |
Int’l |
Nicholaas Strydom |
1969 |
Int’l |
Peter I. McIntosh |
1969 |
Int’l |
Maxwell Howell |
1969 |
Inducted 1970 - 1979
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
204 |
Katherine L. Ley |
1970 |
205 |
Marie R. Liba |
1970 |
206 |
Vera Skubic |
1970 |
207 |
Hope M. Smith |
1970 |
208 |
Dorothy Frances Deach |
1971 |
209 |
Lois E. Ellfeldt |
1971 |
210 |
William W. Heusner |
1971 |
211 |
Perry B. Johnson |
1971 |
212 |
Ethel Martus Lawther |
1971 |
213 |
Betty McCue |
1971 |
214 |
Edward J. Shea |
1971 |
215 |
Charles M. Tipton |
1971 |
216 |
Harold M. Barrow |
1972 |
217 |
Mary K. Beyrer |
1972 |
218 |
James S. Bosco |
1972 |
219 |
John J. Burt |
1972 |
220 |
David H. Clarke |
1972 |
221 |
Warren P. Fraleigh |
1972 |
222 |
Margie R. Hanson |
1972 |
223 |
Eloise M. Jaeger |
1972 |
224 |
Margaret A. Mordy |
1972 |
225 |
Richard C. Nelson |
1972 |
226 |
Aurelio E. Florio |
1973 |
227 |
Sara Staff Jernigan |
1973 |
228 |
Walter P. Kroll |
1973 |
229 |
John C. Mitchem |
1973 |
230 |
Muriel R. Sloan |
1973 |
Int’l |
Kleanthis Paleologos |
1973 |
Int’l |
John T. Powell |
1973 |
Int’l |
Otto Szymiczek |
1973 |
Int’l |
Albert Willee |
1973 |
Int’l |
Isabelle Nel |
1973 |
231 |
Gladys Andrews Fleming |
1974 |
232 |
Barbara E. Forker |
1974 |
233 |
William P. Morgan |
1974 |
234 |
Madge M. Phillips |
1974 |
235 |
Phebe M. Scott |
1974 |
236 |
Betty Spears |
1974 |
Int’l |
Gerald Kenyon |
1974 |
237 |
A. H. Ismail |
1975 |
238 |
Jack F. Keogh |
1975 |
239 |
Seymour Kleinman |
1975 |
240 |
Lawrence F. Locke |
1975 |
241 |
John A. Lucas |
1975 |
242 |
Ernest D. Michael, Jr. |
1975 |
Int’l |
Feruccio Antonelli |
1975 |
Int’l |
Marcel Hebbelinck |
1975 |
Int’l |
Jurg Wartenweiler |
1975 |
243 |
Maryhelen Vannier |
1975 |
244 |
Jan Broekhoff |
1976 |
245 |
Helen M. Eckert |
1976 |
246 |
Cyrus Mayshark |
1976 |
247 |
Allen V. Sapora |
1976 |
248 |
Phillip D. Gollnick |
1977 |
249 |
James G. Hay |
1977 |
250 |
Maxwell Howell |
1977 |
251 |
Robert N. Singer |
1977 |
252 |
Jack H. Wilmore |
1977 |
Int’l |
Robert G. Glassford |
1977 |
Int’l |
Tetsuo Meshizuka |
1977 |
253 |
David L. Costill |
1978 |
254 |
Margaret J. Safrit |
1978 |
255 |
Wayne E. Sinning |
1978 |
256 |
George E. Stelmach |
1978 |
257 |
G. Alan Stull |
1978 |
Int’l |
Ema Geron |
1978 |
Int’l |
Nikolai Khaudadov |
1978 |
Int’l |
Hermann Rieder |
1978 |
258 |
Kenneth S. Clarke |
1979 |
259 |
Dorothy V. Harris |
1979 |
260 |
Francis J. Nagle |
1979 |
261 |
Roberta J. Park |
1979 |
262 |
E. Dean Ryan |
1979 |
263 |
George H. Sage |
1979 |
264 |
Daryl Siedentop |
1979 |
265 |
Harold J. VanderZwaag |
1979 |
Int’l |
Horst Ueberhorst |
1979 |
Inducted 1980 - 1989
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
266 |
Ted A. Baumgartner |
1980 |
267 |
Charles B. Corbin |
1980 |
268 |
Barbara L. Drinkwater |
1980 |
269 |
Michael John Ellis |
1980 |
270 |
Antoinette M. Gentile |
1980 |
271 |
Marilyn M. Hinson |
1980 |
272 |
Rainer Martens |
1980 |
273 |
Michael L. Pollock |
1980 |
274 |
James S. Skinner |
1980 |
Int’l |
Peter Arnold |
1980 |
Int’l |
Robert Morford |
1980 |
Int’l |
Lawrence Green |
1980 |
Int’l |
Paul Torrance |
1980 |
275 |
Dee W. Edington |
1981 |
276 |
Hollis F. Fait |
1981 |
277 |
Joseph J. Gruber |
1981 |
278 |
Dale Lester Hanson |
1981 |
279 |
Mary Ella Montague |
1981 |
280 |
Vern D. Seefeldt |
1981 |
281 |
Julian U. Stein |
1981 |
282 |
C. Lynn Vendien |
1981 |
Int’l |
Herbert Haag |
1981 |
Int’l |
Jana Parlzkova |
1981 |
Int’l |
Min-Chun Tsai |
1981 |
283 |
J.E. Lindsay Carter |
1982 |
284 |
Harold B. Falls, Jr. |
1982 |
285 |
Andrew S. Jackson |
1982 |
286 |
Daniel M. Landers |
1982 |
287 |
Robert M. Malina |
1982 |
288 |
Doris I. Miller |
1982 |
289 |
Christine L. Wells |
1982 |
Int’l |
Etsuo Kurimota |
1982 |
Int’l |
Donald W. Masterson |
1982 |
290 |
John N. Drowatzky |
1983 |
291 |
Lolas E. Halverson |
1983 |
292 |
Don R. Kirkendall |
1983 |
293 |
Araminta A. Little |
1983 |
294 |
Waneen W. Spirduso |
1983 |
Int’l |
Uriel Simri |
1983 |
Int’l |
Fernand Landry |
1983 |
Int’l |
Mitsumasa Miyashita |
1983 |
Int’l |
Benno Nigg |
1983 |
Int’l |
Hans Lenk |
1983 |
295 |
Peter R. Cavanagh |
1984 |
296 |
Herbert A. de Vries |
1984 |
297 |
Emily M. Haymes |
1984 |
298 |
Claudine Sherrill |
1984 |
299 |
Jerry R. Thomas |
1984 |
300 |
Melvin H. Williams |
1984 |
Int’l |
John J. Jackson |
1984 |
301 |
Robert W. Christina |
1985 |
302 |
Steven N. Blair |
1985 |
Int’l |
Atsushi Fujita |
1985 |
Int’l |
David Cunningham |
1985 |
Int’l |
James G. Hay |
1985 |
Int’l |
Gaston Beunen |
1985 |
Int’l |
Claude Bouchard |
1985 |
Int’l |
Han Kemper |
1985 |
Int’l |
Maurice Pieron |
1985 |
Int’l |
Roy J. Shephard |
1985 |
303 |
Barry T. Bates |
1986 |
304 |
Richard A. Boileau |
1986 |
305 |
Beverly A. Bullen |
1986 |
306 |
Charles J. Dillman |
1986 |
307 |
Robert S. Hutton |
1986 |
308 |
Timothy G. Lohman |
1986 |
309 |
Lawrence B. Oscai |
1986 |
310 |
Russell R. Pate |
1986 |
311 |
Tara K. Scanlan |
1986 |
312 |
Michael G. Wade |
1986 |
Int’l |
August Kirch |
1986 |
Int’l |
Paavo Komi |
1986 |
Int’l |
Anthony Millar |
1986 |
Int’l |
Gerald Redmond |
1986 |
Int’l |
Roland Renson |
1986 |
313 |
Anne E. Atwater |
1987 |
314 |
Kirk J. Cureton |
1987 |
315 |
B. Don Franks |
1987 |
316 |
Carl V. Gisolfi |
1987 |
317 |
Richard A. Magill |
1987 |
318 |
Michael G. Maksud |
1987 |
319 |
Karl M. Newell |
1987 |
320 |
William Haskell |
1987 |
321 |
Philip K. Wilson |
1987 |
Int’l |
Chiyoe Matsumoto |
1987 |
Int’l |
Alan R. Morton |
1987 |
Int’l |
Zygmunt Welon |
1987 |
322 |
Glyn C. Roberts |
1988 |
323 |
Linda L. Bain |
1988 |
324 |
Frank I. Katch |
1988 |
325 |
Gary S. Krahenbuhl |
1988 |
326 |
John W. Loy |
1988 |
327 |
Christian W. Zauner |
1988 |
Int’l |
James Mangan |
1988 |
Int’l |
Ommo Grupe |
1988 |
Int’l |
Jan Borms |
1988 |
Int’l |
Robert Schutz |
1988 |
328 |
Rod K. Dishman |
1989 |
329 |
Susan L. Greendorfer |
1989 |
330 |
R. Scott Kretchmar |
1989 |
Inducted 1990 - 1999
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
331 |
Diane L. Gill |
1990 |
332 |
Hal A. Lawson |
1990 |
333 |
Amelia M. Lee |
1990 |
334 |
Ronald A. Smith |
1990 |
336 |
Frank L. Smoll |
1990 |
Int’l |
Donald Bailey |
1990 |
Int’l |
Robert Barney |
1990 |
Int’l |
Kaveli Tuobi |
1990 |
Int’l |
Mikael Heinili |
1990 |
Int’l |
Zbigniew Krawczyx |
1990 |
Int’l |
Arnd Kruger |
1990 |
335 |
Bonnie G. Berger |
1991 |
337 |
Howard N. Zelaznik |
1991 |
Int’l |
Patricia Vertinsky |
1991 |
338 |
Jack W. Berryman |
1992 |
339 |
Priscilla M. Clarkson |
1992 |
340 |
Deborah L. Feltz |
1992 |
341 |
James R. Morrow, Jr. |
1992 |
342 |
Sharon A. Plowman |
1992 |
343 |
Nancy L. Struna |
1992 |
344 |
Timothy P. White |
1992 |
345 |
Harriet G. Williams |
1992 |
346 |
Marjorie H. Woollacott |
1992 |
347 |
Craig A. Wrisberg |
1992 |
Int’l |
Frank Fu |
1992 |
Int’l |
Albert V. Carron |
1982 |
Int’l |
Soichi Ichimura |
1992 |
348 |
Jane E. Clark |
1993 |
349 |
Janet C. Harris |
1993 |
350 |
Arthur S. Leon |
1993 |
351 |
Roberta E. Rikli |
1993 |
352 |
Richard A. Schmidt |
1993 |
353 |
Jean M. Williams |
1993 |
Int’l |
Bruce Abernethy |
1993 |
Int’l |
David G. Russell |
1993 |
Int’l |
Darwin Semotiuk |
1993 |
Int’l |
Joan N. Vickers |
1993 |
354 |
George A. Brooks |
1994 |
355 |
Linda K. Bunker |
1994 |
356 |
Joan L. Duda |
1994 |
357 |
Thomas J. Martinek |
1994 |
358 |
T. Gilmour Reeve |
1994 |
359 |
Mary H. Slaughter |
1994 |
360 |
Maureen R. Weiss |
1994 |
Int'l |
Gertrud Pfister |
1994 |
361 |
John M. Dunn |
1995 |
362 |
Daniel Gould |
1995 |
363 |
Kathleen M. Haywood |
1995 |
364 |
Richard Gay Israel |
1995 |
365 |
William J. Morgan |
1995 |
366 |
Brian J. Sharkey |
1995 |
367 |
Robert S. Weinberg |
1995 |
436 |
Spencer K. Wertz |
1995 |
Int’l |
Akio Kataoka |
1995 |
Int’l |
L. Donald Morrow |
1995 |
368 |
Patty S. Freedson |
1996 |
369 |
David R. Lamb |
1996 |
370 |
Thomas L. McKenzie |
1996 |
371 |
Scott K. Powers |
1996 |
372 |
W. Jack Rejeski |
1996 |
373 |
Donald Sabo |
1996 |
374 |
Stephen J. Silverman |
1996 |
375 |
Beverly D. Ulrich |
1996 |
Int’l |
Kalevi T.M. Heinilä |
1996 |
Int’l |
Marttii Ilkka Vuori |
1996 |
376 |
Barbara E. Ainsworth |
1997 |
377 |
Jay Coakley |
1997 |
378 |
Edward F. Coyle |
1997 |
379 |
Karen P. DePauw |
1997 |
380 |
Margaret Carlisle Duncan |
1997 |
381 |
Catherine D. Ennis |
1997 |
382 |
L. Bruce Gladden |
1997 |
383 |
Bernard Gutin |
1997 |
384 |
Joseph Hamill |
1997 |
385 |
Stephen H. Hardy |
1997 |
386 |
John L. Ivy |
1997 |
387 |
Victor L. Katch |
1997 |
388 |
Wendell Liemohn |
1997 |
389 |
Philip E. Martin |
1997 |
390 |
William D. McArdle |
1997 |
391 |
Harold H. Morris |
1997 |
392 |
Robert Paul Pangrazi |
1997 |
393 |
James M. Pivarnik |
1997 |
Int’l |
J. Greg Anson |
1997 |
Int’l |
Kenneth R. Fox |
1997 |
394 |
Robert B. Armstrong |
1998 |
395 |
Carl J. Caspersen |
1998 |
396 |
Carl P. Gabbard |
1998 |
397 |
David L. Gallahue |
1998 |
398 |
James M. Hagberg |
1998 |
399 |
Shirl James Hoffman |
1998 |
400 |
Jeffrey A. McCubbin |
1998 |
401 |
David H. Perrin |
1998 |
402 |
Charles H. Shea |
1998 |
403 |
John B. Shea |
1998 |
404 |
Charlotte K. Tate |
1998 |
405 |
Kathleen Williams |
1998 |
Int’l |
Neil Armstrong |
1998 |
Int’l |
Bruce Kidd |
1998 |
406 |
Dana D. Brooks |
1999 |
407 |
Wojtek Chodzko-Zajko |
1999 |
408 |
Gary A. Dudley |
1999 |
409 |
Edward T. Howley |
1999 |
410 |
Luke E. Kelly |
1999 |
411 |
W. Larry Kenney |
1999 |
412 |
Edward McAuley |
1999 |
413 |
Mary O’Sullivan |
1999 |
414 |
John S. Raglin |
1999 |
415 |
W. Michael Sherman |
1999 |
416 |
Rachel A. Yeater |
1999 |
417 |
Vladimir M. Zatsiorsky |
1999 |
Int’l |
Donald Bailey |
1999 |
Int’l |
Timothy D. Lee |
1999 |
Int’l |
Konstantin N. Pavlou |
1999 |
Int’l |
Greg Reid |
1999 |
Int’l |
Janet Starkes |
1999 |
Int’l |
David A. Sugden |
1999 |
Inducted 2000 - 2009
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
418 |
Mark G. Fischman |
2000 |
419 |
Edward C. Frederick |
2000 |
420 |
Karen E. French |
2000 |
421 |
J. Thomas Jable |
2000 |
422 |
Gary Kamen |
2000 |
423 |
V. Gregory Payne |
2000 |
424 |
Phillip B. Sparling |
2000 |
Int’l |
Bruce C. Elliott |
2000 |
Int’l |
Efthimis Kioumourtzoglou |
2000 |
425 |
Packianathan Chelladurai |
2002 |
426 |
Daniel M. Corcos |
2002 |
427 |
Ben F. Hurley |
2002 |
428 |
Allen W. Jackson |
2002 |
429 |
Jessie Jones |
2002 |
430 |
Mary Jo Kane |
2002 |
431 |
Penny McCullagh |
2002 |
432 |
Patrick J. O’Connor |
2002 |
433 |
Marilyn Mitchell |
2002 |
434 |
Mark L. Latash |
2002 |
435 |
Christine M. Snow |
2002 |
Int’l |
Pierre P. Lagasse |
2002 |
437 |
James R. Bloedel |
2003 |
438 |
Brenda Light Bredemeier |
2003 |
439 |
Paul S. Fardy |
2003 |
440 |
Michael S. Ferrara |
2003 |
441 |
Mark D. Grabiner |
2003 |
442 |
Lynn Dale Housner |
2003 |
443 |
Douglas S. King |
2003 |
444 |
Melinda Millard-Stafford |
2003 |
445 |
David L. Porretta |
2003 |
446 |
Mary Ann Roberton |
2003 |
447 |
Debra J. Rose |
2003 |
448 |
Rick L. Sharp |
2003 |
449 |
Robin S. Vealey |
2003 |
450 |
Weimo Zhu |
2003 |
451 |
James E. Graves |
2004 |
452 |
Bradley D. Hatfield |
2004 |
453 |
Gershon Tenenbaum |
2004 |
Int’l |
Benoit G. Bardy |
2004 |
Int’l |
Sigmund Loland |
2004 |
454 |
Gregory Cartee |
2005 |
455 |
Bo Fernhall |
2005 |
456 |
Scott B. Going |
2005 |
457 |
George Graham |
2005 |
458 |
Carl M. Maresh |
2005 |
459 |
Judith E. Rink |
2005 |
460 |
Dale A. Ulrich |
2005 |
Int’l |
Digby Elliott |
2005 |
Int’l |
Sang-Jo Kang |
2005 |
461 |
David L. Andrews |
2006 |
462 |
C. L. Cole |
2006 |
463 |
David A. Dzewaltowski |
2006 |
464 |
Allan H. Goldfarb |
2006 |
465 |
Robert J.S. Gregor |
2006 |
466 |
Kevin M. Guskiewicz |
2006 |
467 |
Joseph A. Houmard |
2006 |
468 |
Harold W. Kohl |
2006 |
469 |
Li Li Ji |
2006 |
470 |
John W. Powell |
2006 |
471 |
Inez Rovegno |
2006 |
472 |
Melinda A. Solmon |
2006 |
473 |
Thomas J. Templin |
2006 |
474 |
Hans van der Mars |
2006 |
Int’l |
Wendy J. Brown |
2006 |
Int’l |
Peter Donnelly |
2006 |
Int’l |
Margaret MacNeill |
2006 |
Int’l |
Nancy Theberge |
2006 |
503 |
Ronald F. Zernicke |
2006 |
475 |
Bradley J. Cardinal |
2007 |
476 |
James H. Cauraugh |
2007 |
477 |
Jane Kent |
2007 |
478 |
Kathleen Knutzen |
2007 |
479 |
Vikki Krane |
2007 |
480 |
Kevin McCully |
2007 |
481 |
Don W. Morgan |
2007 |
482 |
Thomas Stoffregen |
2007 |
483 |
David Wiggins |
2007 |
Int’l |
Richard Tinning |
2007 |
Int’l |
Daniel J. Weeks |
2007 |
484 |
Robert C. Eklund |
2008 |
485 |
Peter A. Farrell |
2008 |
486 |
John Jeka |
2008 |
487 |
James H. Rimmer |
2008 |
488 |
Semyon Slobounov |
2008 |
489 |
Robert J. Spina |
2008 |
490 |
Jill Whitall |
2008 |
491 |
Deborah Rohm Young |
2008 |
Int’l |
Lawrence R. Brawley |
2008 |
Int’l |
Ross Howard Sanders |
2008 |
492 |
John Challis |
2009 |
493 |
Michael Metzler |
2009 |
494 |
Susan Zieff |
2009 |
Int’l |
Ian Franks |
2009 |
Int’l |
Neville Owen |
2009 |
Inducted 2010 - 2019
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
495 |
David R. Bassett |
2010 |
496 |
Ang Chen |
2010 |
497 |
Mary Jane De Souza |
2010 |
498 |
Anthony C. Hackney |
2010 |
499 |
Juergen Konczak |
2010 |
500 |
Jeffrey J. Martin |
2010 |
501 |
Bradford Strand |
2010 |
502 |
Dixie Thompson |
2010 |
Int’l |
Wendy Frisby |
2010 |
Int’l |
David Gabriel |
2010 |
504 |
Michael G. Bemben |
2011 |
505 |
Donetta J. Cothran |
2011 |
506 |
Kathleen F. Janz |
2011 |
507 |
Jody L. Jensen |
2011 |
508 |
Pamela Hodges Kulinna |
2011 |
509 |
Joseph W. Starnes |
2011 |
510 |
Nicholas Stergiou |
2011 |
511 |
Janice S. Todd |
2011 |
512 |
Richard van Emmerik |
2011 |
513 |
Nancy I. Williams |
2011 |
514 |
Alison M. Wrynn |
2011 |
Int’l |
Kathleen Martin Ginis |
2011 |
Int’l |
Doune Macdonald |
2011 |
515 |
David Anderson |
2012 |
516 |
John B. Bartholomew |
2012 |
517 |
Daniel J. Blanke |
2012 |
518 |
Paul DeVita |
2012 |
519 |
Andrew Gordon |
2012 |
520 |
Louis Harrison, Jr. |
2012 |
521 |
Matthew T. Mahar |
2012 |
522 |
Alan L. Smith |
2012 |
523 |
Ping Xiang |
2012 |
Int’l |
Winston D. Byblow |
2012 |
Int’l |
Sheila E. Henderson |
2012 |
Int’l |
David Kirk |
2012 |
524 |
Sian Beilock |
2013 |
525 |
Jennifer Etnier |
2013 |
526 |
Kim Graber |
2013 |
527 |
Peter Hastie |
2013 |
528 |
Steven Hooker |
2013 |
529 |
Darin Padua |
2013 |
530 |
Sandra Shultz |
2013 |
531 |
Cesar Torres |
2013 |
532 |
Gregory Welk |
2013 |
533 |
Jeffrey Woods |
2013 |
Int’l |
Kathleen Armour |
2013 |
534 |
Edmund O. Acevedo |
2014 |
535 |
B. Ann Boyce |
2014 |
536 |
Barry Braun |
2014 |
537 |
Michael D. Brown |
2014 |
538 |
Donald Dengel |
2014 |
539 |
Mark Dyreson |
2014 |
540 |
Li Li |
2014 |
541 |
Russell S. Richardson |
2014 |
542 |
Stephen M. Roth |
2014 |
543 |
Maureen M. Smith |
2014 |
544 |
Amelia Mays Woods |
2014 |
545 |
James Jianhui Zhang |
2014 |
Int’l |
Melissa Parker |
2014 |
Int’l |
Ira Jacobs |
2014 |
Int’l |
David A. Rowe |
2014 |
546 |
Damon P.S. Andrew |
2015 |
547 |
Ketra L. Armstrong |
2015 |
548 |
Daniel P. Ferris |
2015 |
549 |
Carol Ewing Garber |
2015 |
550 |
Charles H. Hillman |
2015 |
551 |
Monica A.F. Lounsbery |
2015 |
552 |
Nate McCaughtry |
2015 |
553 |
Catrine Tudor-Locke |
2015 |
554 |
Phillip Ward |
2015 |
555 |
Sara Wilcox |
2015 |
Int’l |
Peijie Chen |
2015 |
556 |
Douglas J. Casa |
2016 |
557 |
Darla M. Castelli |
2016 |
558 |
George B. Cunningham |
2016 |
559 |
J. Larry Durstine |
2016 |
560 |
Ellen M. Evans |
2016 |
561 |
James C. Hannon |
2016 |
562 |
Samuel R. Hodge |
2016 |
563 |
Bryan A. McCullick |
2016 |
564 |
Mary E. Rudisill |
2016 |
565 |
Thelma Sternberg Horn |
2016 |
Int’l |
Uwe Puhse |
2016 |
566 |
Susan A. Bloomfield |
2017 |
567 |
Jason R. Carter |
2017 |
568 |
Richard B. Krieder |
2017 |
569 |
Jacalyn Lea Lund |
2017 |
570 |
Donna L. Pastore |
2017 |
571 |
Lori Lynn Ploutz-Snyder |
2017 |
572 |
Andrew Mark Williams |
2017 |
573 |
Martin E. Block |
2018 |
574 |
Daniela Corbetta |
2018 |
575 |
William B. Farquhar |
2018 |
576 |
Daniel C. Funk |
2018 |
Int'l |
Tsung-Min Hung |
2018 |
577 |
Anthony P. Kontos |
2018 |
578 |
Steven J. Petruzzello |
2018 |
579 |
Lynda B. Ransdell |
2018 |
580 |
Debora Riebe |
2018 |
581 |
Rachael Seidler |
2018 |
582 |
Diane M. Wiese-Bjornstal |
2018 |
583 |
Carolee Winstein |
2018 |
584 |
Gabriele Wulf |
2018 |
585 |
Panteleimon (Paddy) Ekkekakis |
2019 |
586 |
Timothy P. Gavin |
2019 |
587 |
Thomas W. Kaminski |
2019 |
588 |
Duane V. Knudson |
2019 |
Int'l |
Murray G. Phillips |
2019 |
Inducted 2020 - 2029
Fellow # |
Fellow Name |
Year Inducted |
589 |
Shawn M. Arent |
2020 |
590 |
Debra A. Bemben |
2020 |
Int'l |
Douglas George Booth |
2020 |
591 |
Jaqueline D. Goodway |
2020 |
592 |
Chris J. Hass |
2020 |
593 |
Jay Hertel |
2020 |
594 |
Jeffrey F. Horowitz |
2020 |
595 |
Jill A. Kanaley |
2020 |
Int’l |
Yu Liu |
2020 |
Int’l |
Ann MacPhail |
2020 |
596 |
Linda S. Pescatello |
2020 |
597 |
Karin Allor Pfeiffer |
2020 |
598 |
Kathryn H. Schmitz |
2020 |
599 |
Carrie L. Docherty |
2021 |
600 |
David G. Edwards |
2021 |
601 |
Avery D. Faigenbaum |
2021 |
602 |
Brian C. Focht |
2021 |
603 |
Peter Hancock |
2021 |
604 |
Christopher M. Janelle |
2021 |
605 |
NiCole R. Keith |
2021 |
606 |
David Xavier Marquez |
2021 |
607 |
Labros S. Sidossis |
2021 |
608 |
Elen J. Staurowsky |
2021 |
609 |
Jeffrey R. Stout |
2021 |
610 |
David Vaillancourt |
2021 |
611 |
Troy Blackburn |
2022 |
612 |
Steven P. Broglio |
2022 |
613 |
Beth A. Cianfrone |
2022 |
614 |
Tracey Covassin |
2022 |
615 |
Paul Estabrooks |
2022 |
616 |
Sarah K. Fields |
2022 |
617 |
Nancy Getchell |
2022 |
618 |
Jill McNitt-Gray |
2022 |
619 |
Robert W. Motl |
2022 |
620 |
Joshua I. Newman |
2022 |
621 |
Leah E. Robinson |
2022 |
622 |
Jaime Schultz |
2022 |
623 |
David F. Stodden |
2022 |
624 |
Tamara Valovich McLeod |
2022 |
625 |
Paul M. Wright |
2022 |
626 |
Hirofumi Tanaka |
2022 |
Int'l |
Michael I. C. Kingsley |
2022 |
627 |
Sofiya Alhassan |
2023 |
628 |
Timothy M. Baghurst |
2023 |
629 |
Timothy A. Brusseau |
2023 |
630 |
Kevin K. Byon |
2023 |
632 |
Timothy R. Derrick |
2023 |
633 |
Zan Gao |
2023 |
634 |
Jeffrey D. James |
2023 |
635 |
Minsoo Kang |
2023 |
636 |
Kyriaki (Kiki) Kaplanidou |
2023 |
637 |
Stavros A. Kavouras |
2023 |
638 |
Riann M. Palmieri-Smith |
2023 |
639 |
Sue Sutherland |
2023 |
640 |
Brian A. Turner |
2023 |
641 |
Brian R. Umberger |
2023 |
642 |
Laurie Wideman |
2023 |
643 |
Joonkoo (J.K.) Yun |
2023 |
Int'l |
Nadia Cristina Valentini |
2023 |